الکسا، Compete، DoubleClick و Google Trends چقدر دقیق هستند؟

در ماه ژانویه، SEOmoz یک تست از سرویس های آمار رایگان مانند الکسا، Compete، DoubleClick و Google Trends انجام داد. نتیجه گیری آنها این بود که اطلاعات ارائه شده از بازدید کننده ها توسط این سرویس ها با تجزیه و تحلیل خودشون مطابقت نداشتند.

آیا این به این معنی است که تمام داده های ارائه شده توسط این سایت ها زباله هستند؟ لزوماً خیر. ما به این ابزارها برای تحقیقات رقیب برای سالیان تکیه کرده ایم، بنابراین ما فکر کردیم که پا را فراتر از داده های بازدید کننده گذاشته و به دیگر بخش های کلیدی اطلاعات نگاهی بیاندازیم تا ببینیم آیا آنها با داده های Google Analytics مطابقت دارند یا خیر. در زیر چیزی است که نتیجه گیری شده است.

 

بررسی میزان دقیق بودن الکسا

الکسا در مورد وب سایت ها بیشتر از آمار بازدید کننده ارائه می دهد. بیایید نگاهی بیاندازیم که دقیقا چه چیزهایی ارائه می دهد.

 

آمار ترافیک

alexa-traffic-stats

alexa-traffic-stats

از آنجایی که اکثر مردم فکر می کنند که الکسا بیشتر در مورد ترافیک هست، بیایید به آمار اولیه ترافیک آنها در مقایسه با داده های Google Analytics خودمان نگاه کنیم.

 

تعداد بازدید صفحه نمایش به ازای هر کاربر

الکسا برآورد می کند که میانگین بازدید صفحات به ازای هر کاربر در سه ماه گذشته 1.98 است. درحالی که Google Analytics  این مقدار را 1.38 نشان می دهد.

 

درصد نرخ بازدهی

الکسا درصد متوسط نرخ بازدهی برای سه ماه گذشته را 61.8٪ تخمین زده است. Google Analytics این مقدار را 79.46% نشان می دهد.

 

زمان در سایت

الکسا برآورد می کند که متوسط زمان در سایت برای سه ماه گذشته 2:38 است. Google Analytics  این مقدار را 1:22 نشان می دهد.

 

درصد جستجو کردن

الکسا برآورد می کند که میانگین بازدید از موتورهای جستجو برای سه ماه گذشته 6.5 درصد است. Google Analytics 45.37٪ را نشان می دهد

 

تجزیه و تحلیل جستجوها

alexa-search-analytics

alexa-search-analytics

نکته بعدی در فهرست داده ها از الکسا تجزیه و تحلیل جستجوها می باشد. در اینجا من معمولا فقط به کلمات کلیدی علاقمندم، به ویژه اکنون که Google Analytics تصمیم گرفته است برخی از این داده ها را از کاربران پنهان کند. الکسا، در بخش کلمات کلیدی، شبیه داده های کلمه کلیدی Google Analytics است. چهار پرس و جوی اول ترافیک جستجو دقیقاً مطابقت دارد با 25 کلمات کلیدی اول Google Analytics هستند.

 

مخاطبان یک کشور

alexa-audience-location

alexa-audience-location

الکسا برخی از اطلاعات جمعیتی مخاطبان شما را ارائه می دهد از جمله سن، تحصیلات، جنسیت و غیره. در مورد موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان وبسایت من، به 7 کشور از 10 کشور بازدید کننده سایت من اشاره درست کرده است.

 

Clickstream

alexa-clickstream

alexa-clickstream

Clickstream الکسا به شما نشان می دهد که مردم چه سایت هایی را قبل از ورود به یک دامنه و چه سایت هایی پس از خروج از سایت به آنجا می روند. الکسا فاقد direct، یاهو، بینگ و StumbleUpon است، اما بقیه درست هستند و تقریبا به همان ترتیبی که آنها در Google Analytics ارجاع می دهند.

 

 

سایت های پیوند

alexa-sites-linking-in

alexa-sites-linking-in

آخرین مورد اما نه کمترین، شمارش الکسا از لینک های ورودی به وب سایت من است. فقط سایت های موجود در پایگاه الکسا شمارش می شود و لینک های چندگانه از یک دامنه تنها یک بار شمارش می شوند. با توجه به این نکته، برآورد تخمین زده شده از 1963 به 1117 برای تعداد سایت های اکسپلورر باز شده از سایت های پیوند نزدیک می شود.

 

نتیجه گیری

به طور خلاصه، این به این معنی است که داده های الکسا ممکن است دقیق نباشند، اما در برخی از وبسایت هایی که ممکن است شما نیاز به تحقیق بدون دسترسی به تجزیه و تحلیل آنها داشته باشید، بینش ارزشمندی را ارائه می دهد.

 


Reference:

https://blog.kissmetrics.com/free-analytics-accuracy/

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *